Spotkanie z Alicją Mojko i zakończenie wystawy w Sominach: w niedzielę 25.05.2014 godz.17.00.

Serdecznie zapraszamy do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sominach (stara szkoła) na zakończenie wystawy „Kapliczki Kaszubskie” oraz podsumowanie Majowego Święta Kapliczek w Sominach.

Uroczystość uświetni prelekcja i zdjęcia podróżniczki Alicji Mojko: „Camino de Santiago szlakiem Św.Jakuba”

Droga św. Jakuba, nazywana często także Camino de Santiago, to jeden z najsłynniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych prowadzący do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Alicja Mojko, wspólnie z przyjaciółką, przeszła tę drogę w 2012 roku, pokonując 775 km.

Alicja Mojko – poetka, malarka, aktorka i podróżniczka. Dwukrotna Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za dokonania artystyczne i 35-lecie pracy artystycznej.
Razem ze Zdzisławem Górskim założyła w 1986 roku w Gdańsku Teatr Snów, uznawany przez krytyków za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych, w którym grała oraz współtworzyła oprawę plastyczną. W roku 2006 r. założyła w Gdańsku własny zespół: Teatr Lustra Strona Druga, z którym zrealizowała szereg autorskich przedstawień ulicznych i salowych. Wydała tomik poetycki pt. Krzyki. Odbyła fascynujące podróże przez Tybet, Nepal, Indie, Chiny, Wietnam, Kambodżę, Tajlandię …i inne równie ciekawe kraje… Zapytana o swą fascynację podróżowaniem i jej źródła, opowiada: „W dzisiejszym świecie podróżowanie stało się łatwością i trochę płytkim, powierzchownym zaspokajaniem potrzeb – zagubiła się gdzieś potrzeba doświadczania siebie i świata – głębiej i przez to – dalej. Podróż towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów i wpisana jest w życie i historię ludzkości. W baśniach, podaniach, legendach i mitach bohater wyrusza w świat i wędrując, pokonując przeszkody, zabijając smoki zdobywa skarby i staje się Kimś – królem czy tylko bogaczem. A te skarby to świadomość i doświadczenie, które zdobywa w życiu, które jest metaforą Drogi.
We wszystkich religiach świata wierni praktykują pielgrzymki do miejsc świętych. Wyruszają do konkretnych miejsc ale to właśnie podróż i to, co zmienia się w nich podczas tej podróży jest celem, przygotowaniem do tego, aby w święte miejsce wkroczyć. Camino czyli Droga którą trzeba pokonać samemu, walcząc ze swoimi słabościami i fizycznością.

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba – to ponad tysiącletni szlak pielgrzymkowy, jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych do Santiago de Compostela do grobu św. Jakuba Większego Apostoła. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Alicją Mojko i wspólne przeżycie misterium podróży. Podczas spotkania w Sominach podróżniczka podzieli się ze słuchaczami swymi wrażeniami z wyprawy i zaprezentuje liczne zdjęcia . Swą opowieść wzbogaci również filmikami ze śpiewem Oceanu Atlantyckiego.

Organizatorzy:
Dom Kultury Wiejskiej w Sominach
Ośrodek Kultury Gminy Studzienice
Grupa inicjatywna mieszkańców i miłośników Somin
Ostańce Próśb